9+1 malých gentlemanských triků, které vám usnadní život

Trendem dnešní doby jsou zkratky a hacky. Nikomu se moc nechce tvrdě a dlouho pracovat. I když tento přístup úplně neuznávám, dal jsem dohromady seznam 10 triků, které vám ulehčí život a nějakým způsobem se dotýkají gentlemanského způsobu života.

1) Nemáte lžíci na boty? Použijte kreditku.

IMG_1223

Abyste si nezničili opatek boty, doporučuje se nazouvat je s pomocí lžíce. Co když ji nemáte po ruce? Poslouží kreditka. Tedy raději jiná plastová kartička (pojištěnce, ISIC, průkazka do knihovny, …), kreditky mají tendenci se lámat. Použijete ji stejně jako lžíci, jen se budete muset více sklonit.

2) Vlhké košile se žehlí 100x lépe

Žehlit košile je spousta práce. Bohužel ani neplatí úměra, že čím kvalitnější košile, tím snadněji se žehlí. I kvalitní bavlněné košile vám dají zabrat. Obzvlášť pokud je necháte naprosto vyschnout.

Žehlení jde totiž mnohem lépe, když zůstanou ještě trochu vlhké. Doporučuje se žehlit je cca 2 hodiny po vyndání z pračky, ale já na to vždy zapomenu, proto si vypomáhám běžným rozprašovačem na květiny. Seženete za 50 Kč v jakýchkoli domácích potřebách. Nedoporučuji již použité rozprašovače, neboť v nich mohou zůstat zbytky chemie, které by vám mohly košile zničit.

3) Tupou žiletku nabrousíte o džíny

Obvykle se holím klasickým holicím strojkem (bagrem), ale stalo se mi, že jsem si ho na víkend v rodném Trutnově zapomněl doma. Našel jsem jen tupou trojbřitou žiletku. Co s tím?

Přispěchal na pomoc kamarád Dan, který mi ukázal trik s nabroušením o džíny. Stačí žiletkou několikrát přejet po směru po džínách (obráceně, než při holení) a je jako nová. Doopravdy funguje, fotky z mikroskopu naleznete třeba zde.

4) Skvrny od soli vyčistíte octem

IMG_0421_menší-1024x682Břečka, která se v zimě vyskytuje na chodnících, má jednu nepříjemnou vlastnost. Vytváří na botách solné mapy. Částečně se proti tomu dá bránit otřením bot ihned po příchodu domů, ale stoprocentní to není.

Když už mapy zaschnou, pomůžete si octem smíchaným s vodou. Napsal jsem o tom celý článek.

5) Jak si zavázat pokaždé správně dlouhou kravatu

IMG_1225Spousta mužů kravatu uváže jednou a pak ji nosí opakovaně, mezi tím ji mají uvázanou na ramínku ve skříni. Myslím, že znám jeden z důvodů: kravatu neuvážou napoprvé, protože netrefí její správnou délku. Nebo vážou zbytečně složitý uzel. A pak se vztekají, nebo to rovnou vzdají.

Abyste kravatu uvázali správně dlouhou, stačí udělat jednoduchou věc: zapamatovat si, kam má sahat její užší konec při vázání. U mě je to 1 knoflík u košile nad páskem.

6) Příliš dlouhý konec kravaty schovejte do košile

IMG_1237Muži menšího vzrůstu (170 cm a méně) mohou mít problém s užším koncem kravaty – bude delší než ten širší. Italové a jiní stylaři na to nedbají, ale pro méně odvážné to může být problém. Případně si o vás ostatní budou myslet, že „to máte špatně“.

Kdysi jsem to řešil zamotáním kravaty do poutka na zadní straně, ale mnohem lepší je zastrčit zadní konec přímo do košile. Nikdo si toho nevšimne a máte po problému.

7) Jak si vykasat rukávy košile, aby se neshrnuly

Když už tolik zatracuji košile s krátkým rukávem, měl bych k nim poskytnout letní alternativu. Kromě prodyšnějších materiálů (len) jí může být i vykasání rukávů po vzoru prezidentů a politiků, kteří chtějí vypadat, jako že pro nás budou pracovat do úmoru.

Rukávy vykasáte buďto prostým srolováním, nebo podle fotonávodu, takže se vám nebudou shrnovat a budou uhlazeně složené.

Košili chytněte za manžetu a přetáhněte směrem nahoru.
Košili chytněte za manžetu a přetáhněte směrem nahoru.
IMG_1243
Košili chytněte a znovu ji přehněte.
IMG_1245
Dá vám to trošku práce, natřikrát to zvládnete určitě.
IMG_1246
Uhlaďte kolem dokola.
IMG_1250
A sladká odměna vás nemine.

8) Květinu v klopě udrží poutko

IMG_1229Možná máte svůdnické choutky a rádi byste nosili v klopě saka živou květinu. V létě to vypadá báječně, vyzkoušeno. Potřebujete na to 2 věci: funkční dírku v klopě a speciální poutko.

Takové poutko najdete na málokterém konfekčním saku (např. T.M. Lewin ho má), ale kterákoliv krejčová vám ho tam za pár korun přišije. A pak budete za šviháka.

9) Jak si zavázat tkaničky, aby se nikdy nerozvázaly

Už jsem o tom psal minule – stačí jen udělat kličku naopak a uvážete téměř nerozvázatelný uzel. Podívejte se na video.

Bonus: Aby cedrové napínáky opět voněly

Cedrova_esence_large

Mám rád vyloženě obskurní produkty. Cedrová esence je jedním z nich. Slouží k jedinému účelu: pokapete jí napínáky, které už tolik nevoní cedrem. Nebo ji můžete použít jako aroma do místnosti, pokud vás přitahuje pobyt v cedrovém lese.

(Oto Krojzl v komentářích doporučuje napínáky lehce přebrousit smirkovým papírem a budou vonět taky. Tenhle trik jsem neznal.)


Za fotky děkuji mé zlaté Marii.

Máte nějaké vlastní tipy a vychytávky, které vám usnadňují život, ale všichni je neznají?

Komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *