Dřevěné motýlky z Chlebovic, rozhovor s Ctiradem Sárou

Musím se přiznat, že mám slabost pro originální success story, obzvlášť pokud se jedná o české výrobce originálních pánských doplňků. Navíc, pokud pocházejí z malé vesnice v podhůří Beskyd, stejně jako čeští Bewooden. Na krátký rozhovor jsem se setkal s jejich zakladatelem Ctiradem Sárou.

Ctirad Sára

V emailu jste psal, že poslední dobou nic nestíháte, co se stalo, podcenili jste zájem o dřevěné motýlky?

Nepodcenili, akorát jsme vyvinuli velké úsilí, aby se o nich vědělo, tak máme plné ruce práce.

Opravdu, je to až tak dobré? Říkal jsem si, že je to produkt pro poměrně hodně úzkou cílovou skupinu…

Cílová skupina lidí, kteří budou motýlky nosit, je samozřejmě omezená. Teď ale pracujeme na dalších produktech, tady mám zrovna polotovar, je to dřevěná peněženka. Hotový produkt tedy bude vypadat trochu jinak, máme už ji vyrobenou a brzy půjde na trh.aaa-27

To byla zrovna jedna z mých připravených otázek, jestli plánujete něco nového kromě motýlků. Tak tedy: jak vůbec vznikl nápad vyrábět dřevěné motýlky? 

Musím se přiznat, že jsme se inspirovali v zahraničí, v Americe, a strašně mě to nadchlo. Nejdříve jsem s nimi komunikoval ohledně nějaké spolupráce, že bych jejich motýlky dovážel do Čech, ale potom, když jsem si to propočítal, mi došlo, že by byly příliš drahé.

Můj otec také má pilu a se dřevem dělá od dětství, tak mi došlo, že dokážu vyrobit tyto věci sám, nebo s týmem lidí. Inspirovalo mě to k tvorbě značky, která se bude zabývat ne jedním produktem, ale více produkty ze dřeva.

Plánujete mít celý sortiment dřevěného příslušenství? Ještě něco kromě peněženky, pokud to tedy není tajné.

Zatím je to spíše tajemství, ale můžu prozradit, že určitě budou manžetové knoflíčky, s tím se netajíme.ccc-29

Jak vzniknul název Bewooden?

Sepsal jsem si asi 300 názvů a potom jsem vyškrtával. Možná by to chtělo nějaký originálnější název, ale tento už je zaběhnutý, takže se ho budeme držet.

Jak už dlouho na celém projektu pracujete?

Nejspíše od května. Prezentovat jsme se začali na začátku prázdnin.

Je to one man show, nebo se na Bewooden podílí více lidí?

Více lidí.

Takže si zajišťujete přímo i výrobu?

Ano. Vlastně můj dobrý kamarád, soused, kterého znám od dětství, je vyučený stolař (stejně jako jeho otec) a s ním jsem na tom začal dělat. Řekl jsem mu, o co mi jde a začali jsme promýšlet, jak bychom to mohli vyrábět, aby to bylo co nejkvalitnější a dobře provedené.

Potom jsem oslovil ještě jednu návrhářku, která šije pánské košile v Ostravě, Lenku Kočicovou a ta zajišťuje látky a šití. Poté se k tomu začali přidružovat další a další lidé, kteří se starají např.o  výrobu nebo o zahraniční trh.881934_341151462688228_1866542912_o

Koukal jsem, že máte i eshop přeložený do angličtiny. Už jste ho nějak více propagovali v zahraničí?

Zahraniční stránky jsme spustili na konci září a začali jsme v Polsku, jen na zkoušku, s tím, že jsou na to dobré ohlasy. Lidé nám píší emaily, chodí nám objednávky a tak dále. A od nového roku bychom chtěli vyvinout větší úsilí a prezentovat se v co nejvíce zemích.

Co dřevěné kravaty, neplánujete?

Asi ne, i když existují. Jsou rozdělené na kusy a spojené takovou gumou, ale nevypadá to moc hezky ani elegantně. A navíc by to mohlo být nepříjemné pro intimní partie, když by si člověk s takovou kravatou sednul. (smích)

Ještě bych se rád vrátil k vaší osobní historii, čemu se vlastně věnujete mimo Bewooden?

Já se několik let živím jako fotograf, to bylo mou hlavní náplní práce s tím, že mám ještě pár jiných projektů, co se týká jiných oblastí. Nyní se ale snažím veškerý čas vkládat do tohoto projektu, protože mi je nejbližší a nadchnul jsem se pro něj.

A sledujete nějak obecně trendy, pánskou módu?

Musím přiznat, že jsem se nezajímal, dokud jsem nezačal vyrábět dřevěné motýlky. Mám ale rád originalitu a jedinečnost a ty dřevěné motýlky mě strašně nadchly a rád bych jimi těšil lidi.

Výrobky Bewooden můžete koupit v eshopu, dále sledujte FB stránku a fanděte, ať se objeví víc podobných výrobců.

Komentáře

  1. Pingback: Recenze: kravata a kapesníček bubibubi | Pravý Gentleman

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *