Drake’s: Kravata a kapesníček

Zdroj: Drake's Diary
Zdroj: Drake’s Diary

Asi nebudu jediný, kdo má sny, které se nějak dotýkají klasického stylu. Může to být oblek na zakázku, boty na míru, trenčkot od Burberry nebo cokoliv jiného. Jedním z mých snů bylo pořídit si kravatu a kapesníček od anglické značky Drake’s, které jsem zcela propadl, to říkám raději úvodem.

Michael Drake - zakladatel Drake's
Michael Drake – zakladatel Drake’s

Ani nevím, co je toho důvodem. Asi se mi líbí celá její estetika a filozofie – klasický britský styl s důrazem na kvalitu a inovativní design kravat a kapesníčků. Ještě jsem nenarazil na produkt s logem Drake’s, který by se mi nelíbil, nebo bych považoval za nevkusný.

Historie Drake’s

Firmu založil v roce 1977 Michael Drake – začal s pánskými šálami, ale vzápětí přidal i kravaty a kapesníčky, kterými je značka Drake’s nejvíce proslulá. V současnosti nabízí sortiment mnohem širší – ponožky, svetry, saka, pláště nebo třeba košile, na jejichž výrobu nedávno koupili anglickou továrnu Cleeve of London.

Zdroj: Drake's Diary
Zdroj: Drake’s Diary

Samotná firma Drake’s byla v roce 2010 prodána z rukou Michaela Drakea původně hongkongskému obchodu The Armoury. Na její strategii a image se ale vůbec nic nezměnilo a nadále pokračuje ve 30 let trvajícím trendu pozvolného růstu a kvality na prvním místě.

tumblr_nfp7dzwxZx1trg0evo1_500
Zdroj: Drake’s Diary

Když jsem byl na začátku ledna v Londýně, měl jsem na seznamu klasické lokality jako Savile Row a Jermyn Street, ale jako číslo jedna byl jednoznačně obchod Drake’s. Kromě toho vlajkového kousek v Clifford Street jsem se zajel podívat i do jejich Factory shopu na Haberdasher Street, který sousedí přímo s výrobou.

tumblr_nfc8j8Oh2P1trg0evo2_500
Zdroj: Drake’s Diary

Obchod na Clifford Street je klasicky vlajkový – krásný a luxusní se stylově oblečenými prodavači. Překvapivě byl otevřen teprve nedávno – až v roce 2011. Do té doby Drake’s dodávali zboží spíše do jiných kamenných obchodů a vyráběli pro jiné značky.

Například takto chodí oblečeni prodavači na Clifford Street. Zdroj: Drake's Diary
Například takto chodí oblečeni prodavači na Clifford Street.
Zdroj: Drake’s Diary

Factory shop je daleko od centra města a tím pádem úplně jiný. Aby se člověk dostal dovnitř, musí mu prodavačka odemknout vstupní dveře. Vevnitř se také žádného velkého komfortu nebo rady nedočkáte – při placení se ještě u kasy zaučovala nová kolegyně, takže jsem poměrně dlouho čekal, ale to vše bylo vykoupeno nižší cenou, což pro mě bylo rozhodující.

Zdroj: Drake's Diary
Zdroj: Drake’s Diary

Vzhledem k tomu, že běžné ceny se u Drake’s pohybují okolo 3 000 Kč za kravatu a 2000 Kč za kapesníček, byl jsem rád za slevy ve Factory shopu. Výsledná cena byla tedy ~1800 Kč za kravatu a ~1200 Kč za kapesníček. Ale jak říká Mastercard, splněný sen: k nezaplacení.

Kravata

IMG_4311Když jsem měl poprvé možnost osahat si kravatu Drake’s, překvapilo mě, jak je “hutná”. Dobře vypadající uzel totiž dělá v první řadě použitý svrchní materiál, v druhé řadě pak podšívka. Kravaty Drake’s se vyrábějí ve 3 provedeních:

  1. S ručně rolovanými okraji bez podšívky.
  2. S podšívkou ze svrchního materiálu.
  3. S jednobarevnou podšívkou

IMG_4305Moje zakoupená kravata je druhého typu, vyrobena ze 100% hedvábí s poměrně konzervativním vzorem malých kytiček. Váže se výborně, dělá krásný uzel a nijak se nemačká. Z části je to díky volnému stehu (tzv. slip stitch), z části díky kvalitě použitého hedvábí.

IMG_4303

Možná si říkáte, co je na ní tedy tak drahého? Proč stála původně 3 000 Kč? Je to dáno několika faktory:

  1. Je vyrobena v Anglii.
  2. Ručně.
  3. Z kvalitního materiálu (hedvábí).
  4. Kvalitní konstrukcí (volný steh, podšívka ze svrchní látky).
  5. S kvalitním designem.

Za kvalitní kravatou není třeba hledat víc. Na první pohled se to zdá málo, ale zkuste si sehnat takovou kravatu, která bude mít všech pět pohromadě. Není to vůbec lehké.

Kapesníček

IMG_4316Kvalita se u kapesníčků dá určovat na 3 úrovních:

  1. Jejich design
  2. Použitý materiál
  3. Ruličkované okraje

Vzhledem ke způsobu použití kapesníčku zcela dominuje role designu a materiálu. Ruličkované okraje ocení jen fajnšmekři. Základním materiálem je hedvábí, které nabídce dominuje, ale od něj se můžete odpíchnout k neobvyklejším kombinacím s vlnou nebo lnem.

Design je do určité míry subjektivní, ale kapesníčky od Drake’s jsou designově prostě špička. U většiny ostatních kapesníčků není problém najít různé opakující se geometrické obrazce s větší či menší mírou estetičnosti, skutečná originalita se však hledá těžko. Přikládám pár fotek kapesníčků z aktuální jarní kolekce, posuďte sami.

mh20.15025.005_m mh20.15026.006_m ms20.14144.001_m

Jejich společným jmenovatelem je fakt, že se dají použít na více způsobů, resp. v různých částech obrazce převládají různé barvy. Jeden kapesníček tak můžete do kapsičky složit na vícero způsobů a vždy zdůraznit jinou barvu.

Zdroj: Drake's Diary
Zdroj: Drake’s Diary

Můj kapesníček je z loňské kolekce “indiánských” motivů se základní tmavě modrou barvou a doplňujícími tóny oranžové, červené a žluté. Jeho rozměry jsou 42 x 42 cm, což je o něco více než standardních ~33 cm. Nicméně látka se složením 70 % vlna, 30 % hedvábí je velice jemná a v kapse saka nedělá velkou bouli.

I když jsem si jeden sen splnil, nemyslím si, že by moje éra Drake’s byla u konce, spíš naopak. Už si pomýšlím na další a další kousky, které bych si mohl pořídit.

Máte to podobně? Jaká je vaše nejoblíbenější značka? A jaký sen?

Zdroje a další čtení:

Komentáře

  1. Pingback: Kam v Londýně za pánskou módou | Pravý Gentleman

  2. Pingback: Rozumná cenová hladina oblečení | Pravý Gentleman

  3. Pingback: Inspirace od podzimních Drake’s | Pravý Gentleman

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *