Dotaz: Jakou kravatu k tmavé košili?

Dobrý den,
Zeptám se, jaké je pravidlo při barvách košil a kravat a jak kombinovat? Je třeba kombinace tmavě fialová košile a krémové kravaty „hřích“? Jakou kravatu byste doporučil k tmavě modré košili?

Dobrý den, mockrát děkuji za dotaz.
Kombinování košile a kravaty je oblast, kde spousta mužů dělá zbytečně chybu. Přitom to není vůbec složité. Podle mě existují 2 základní pravidla, kterými je dobré se řídit a rázem budete vypadat o 80 % lépe než bez nich.

Pravidlo 1: Lépe vypadá tmavá kravata na světlé košili.
Je to zvláštní, ale je to tak. Berte košili jako o pozadí nebo malířské plátno, na kterém musí kravata vyniknout.

Zkuste si to představit jednoduše na dvojici bílá košile-černá kravata a černá košile-bílá kravata. Co vypadá lépe? Mnohem lépe?

photo1250_small ryan_reynolds_white_shirt_blac

Pravidlo 2: Jen bílé a světle modré košile.
Problémy s kravatou často vyvěrají z toho, že muži nosí příliš sytě barevné a tmavé košile. Nevyhnul jsem se tomu ani já, v tanečních jsem měl na každou lekci novou pastelově barevnou košili a k ní ladící kravatu (samozřejmě polyesterovou), protože ty staré se k jinak barevné košili prostě nehodily. To jsem se ještě o klasické oblékání vůbec nezajímal…

Jak bych to řešil v současnosti? Koupil bych si jednu kvalitní bílou košili na manžetové knoflíčky a k ní jednoduchou tmavě modrou, vínovou a černou kravatu. A ty bych střídal. Vyšlo by mě to levněji a vypadal bych lépe.

V současnosti oblékám jen čistě bílé formální košile a světle modré na denní nošení. Je to nejjednodušší – nemusím řešit, která kravata se hodí k jaké košili, protože se hodí všechny ke všemu.

215
Tmavé košili mají i tu nevýhodu, že nemají dostatečný kontrast se sakem – viz. vykukující rukávy.
Podle mě naprosto ideální barvy košil. Zdroj: voxsartoria.com
Podle mě naprosto ideální barvy košil. Zdroj: voxsartoria.com

Takže abych se vrátil k úvodnímu dotazu:

 • Je třeba kombinace tmavě fialová košile a krémové kravaty „hřích“? – Hřích to asi není, ale podle mě to nevypadá příliš dobře.
 • Jakou kravatu byste doporučil k tmavě modré košili? – Ještě tmavší, než je košile. Ale ideálně bych košili vyměnil za světlejší modrou.

Co si o tom myslíte vy? Souhlasíte?

Pokud se chcete také na něco zeptat, můžete využít kontaktní formulář.

Komentáře

 1. Martin

  Souhlasím s autorem, že meruňkové košile apod. jsou skutečně hrůza. Pokud by někomu připadla bílá a modrá nudná a repetetivní, je tu vždy možnost mít třeba košili s proužky, různě velkými kostkami, pro trochu víc casual vzhled třeba v kombinaci s pletenou kravatou atd.

  1. Post
   Author
   Pavel Králíček

   Máte naprostou pravdu – při psaní článku jsem myslel spíše na formálnější košile, ale proužky a kostky jsou jednoduchá možnost, jak je oživit.

   1. Martin

    Mimochodem celkově nerozumím té české posedlosti chodit pořád v tmavých barvách. Je jaro, venku svítí sluníčko a chlapi hromadně v černých oblecích, černých košilích a vínových kravatách. A pak samozřejmě jen černé boty a to ke všem příležitostem a jakémukoliv oblečení. . Když jsem onehdá šel po městě v tan polobotkách, připadal sjem si, jako kdybych spadl z Marsu. Na mě ta černá působí hrozně depresivně.

    1. Post
     Author
     Pavel Králíček

     Opět souhlasím. Podle mě to pramení z celkově malého množství oblečení v pásnkých šatnících a přizpůsobení se nejformálnějším příležitostem. Když jeden oblek, tak raději černý, aby se „hodil vždy“.

     1. Martin

      To je určitě jeden z faktorů, potom je to taky určitě o tom „nevypadat moc jinak, ještě by si mě mohl někdo všimnout a myslet si, že jsem buzna“:-) Ta neustálá obava o „homovzhled“ je celkově dost vtipná.

      Mimochodem, nevím, jestli je to aktuální, ale fandím vám s těmi košilemi, jestli budou za litr (nebo rozumně přes) a nebudou jak padák, určitě vyzkouším.

 2. Jakub R

  Rozhodně se dá s článkem souhlasit a pro většinu lidí bych doporučil se držet autorova doporučení, přesto bych si dovolil trochu danou problematiku relativizovat. Při výběru barvy košile (a následně kravaty či jiného doplňku) je třeba vzít na zřetel barvu obleku (či pouze blazeru) což autor nezmiňuje. Proto nevhodnost kombinace tmavě fialová a krémové nemusí platit vždy ač bude platit v 99% případů. A osobně si myslím, ze kombinace tmavší košile a světlejší kravata vypadá dobře pokud je kravata světlejší pouze o tón (jako příklad bych použil vyobrazenou černou košili a bílou kravatu – pokud by kravata nebyla bílá = konec spektra ale naopak byla například tmavě šedá výsledný efekt by byl rozhodně oku více lahodící /to řečeno by pak bylo vhodné zvolit jiný odstín obleku např uhlovou čerň/) a to mě vrací na začátek – pokud nemáte cit pro kombinování barev je lepší držet se při zemi a experimentovat pomalu a střídmě.

 3. Mr. No

  Chci se zeptat, hodí se si vzít na maturitní ples (jako divák) černé sako, tmavě šedou košili a k tomu temně modrou kravatu? Nebo je to příliš tmavé?

 4. Libor

  Zdravím,
  hezký článek, ale pořád si nevím rady. Jakou kravatu k černé košili, když si chci uvázat uzel ELDREDGE. Je vhodná stříbrná, případně jaké další barvy je možné zkombinovat? Děkuji

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *