Proč si myslím, že oblek s kraťasy nedává smysl

Zdroj: J Crew
Zdroj: J Crew

Ve světě obleků se nám objevil takový nešvar.
Je to nošení obleku s kraťasy.
Překvapivě se dá koupit i u nás – v C&A nebo Pietro Filipi1.

Nevěnoval bych tomu zvýšenou pozornost, ale za poslední týden jsem se s tímto „trendem“ setkal asi 3x. Jako první se se mnou kamarádka chtěla poradit, zda-li je v pořádku, pokud její kamarád půjde na zkoušku na vysoké škole v obleku s kraťasy.

Poté se objevil tento článek v Business Insideru, který trend nošení obleků s kraťasy značně glorifikuje.

Pak se k tomu přidala i třicetistupňová vedra, kdy už člověk začal zpochybňovat přínos vůbec veškerého oblečení, natož kalhot.

Ale přes to přese všechno si myslím, že nosit oblek s krátkými kalhoty (kraťasy) nedává smysl. Pokusím se i vysvětlit proč. V komentářích to můžeme doprobrat.

Argumenty jsem zhruba seřadil podle striktnosti jejich odmítání nošení kraťasů jako součásti obleku.

Zdroj: Reiss
Zdroj: Reiss

Muž by neměl nosit krátké kalhoty vůbec

Dříve téměř univerzálně platilo, že krátké kalhoty nosili pouze malí kluci. Jedním ze znaků dospělosti bylo, když dostali své první kalhoty. Od té doby už na sebe krátké kalhoty nikdy nevzali.

Toto je samozřejmě argument obstarožní, stejně jaké mé nářky nad hodnotami.

Muž by neměl kraťasy nosit ve městě

To jsem si nevymyslel, ale převzal od Toma Forda. Dokonce to uvádí jako jedno z pěti základních pravidel každého muže. Za sebe můžu říct, že se tím snažím řídit, jen co se týče „pracovní doby“. Na volný čas a víkend si občas krátké kalhoty obleču i ve městě.

Pohodlí vs korektnost

Na tuto dichotomii jsem narazil v článku na Deadspin.com, který je pojat s mírnou nadsázkou. Autor v něm dává do kontrastu oblek, jakožto oblečení plnící zejména funkci statusovou a korektnostní, a šortky, které jsou zejména pohodlné.

Potom nedává smysl snažit se o kompromis mezi dvěmi protichůdnými tendencemi, protože výsledkem je vždy nesmysl. Je to podobné jako nošení tenisek s oblekem, nebo lakýrek s džínami, nicméně to je spíše otázka formálnosti.

Nutno podotknout, že tak úplně nesouhlasím s předpokladem, že korektní oblečení (oblek) musí být nutně nepohodlné, nebo nepohodlnější.

Jak mám jinak přežít vedro?

Pokud oblek s krátkými kalhotami není oním spasitelem, co mám tedy ve vedru dělat? Přece se neupeču v normálním obleku?!

„Jak přežít vedro“ je skutečně palčivá otázka s ne-úplně jednoduchou odpovědí. Obzvlášť v Čechách.

Klíčem je uvědomit si, že není oblek jako oblek. Dramaticky záleží na materiálu, ze kterého je vyroben. To stejné s košilí a třeba ponožkami. Na jaře, podzim a zimě si to člověk tolik neuvědomí, ale zkuste se zamyslet, jestli některé z vašich bavlněných košil nejsou trochu prodyšnější, nebo z lehčí látky? Lehkost a prodyšnost je klíčová. Pokud to navíc spojíte s letními materiály, jako je len, máte napůl vyhráno.

Druhou polovinou odpovědi je přístup. Když je vedro, tak vám prostě větší teplo bude. Můžete s tím bojovat, ale nikdy nevyhrajete. Nad běžnou zimou se zvítězit dá, nad vedrem tolik ne. Jste ale muži, tak chvilku nepohodlí musíte snést. Nebo ne?

Zpotíte se? Asi ano. Vadí to? Nevadí, pokud použijete deodorant a kolínskou a pravidelně se budete sprchovat.2

A co sportovní sako a kraťasy?

Když už nemůžu nosit oblek, co takhle sako a kraťasy? To už je trochu jiná otázka, za sebe ale stále říkám „ne“. Nutno poznamenat, že ve svých krušných začátcích jsem si to také vyzkoušel. Vypadal jsem ale značně hloupě.

Ikona street stylu posledních let - Nick Wooster.
Ikona street stylu posledních let – Nick Wooster.

Nick Wooster se tak sice oblékal pravidelně, ale spousta argumentů (dospělí nenosí kraťasy, Tom Ford) platí zde stejně. Nicméně už je to „měkčí ne“. A pouze z mého značně konzervativního pohledu, ďáblové jako Víťa Ivičič si to dovolit mohou.

Co si o tom myslíte vy?

Zdroje:

 1. Za tip děkuji Robinovi Berymu a Víťovi Ivičičovi []
 2. Část o deodorantu a kolínské je obzvlášť důležitá. Vzpomeňte na běžnou jízdu MHD. []

Komentáře

 1. Petr Frydrych

  Souhlasím, dospělý muž v kraťasech ve městě vypadá vždy trochu směšně, nevážně a nedůstojně. S rostoucím věkem se to zhoršuje.

 2. Radek

  Na balkáně prakticky všichni muži nosí kalkoty s puky v jakýchkoliv vedrech. To platí i pro vesnice kde místo silnice je mezi domy rozježděná cesta a po ní kráčí muž v košili, černých kožených botách a oblekových kalhotech. Takový pohled je docela obvyklý i v zemích bývalého sovětského svazu.

 3. Jan

  V saku a kraťasech bych si připadal asi nějak takhle: http://carolynyeager.net/sites/default/files/styles/large/public/Essenholer.jpg?itok=wkTnnGDi

  A nebo spíš takhle:

  http://im9.cz/iR/importprodukt-orig/b71/b71cb6d72492da81e0a3419558adae70.jpg

  Krátké kalhoty mám akorát na chalupu a nebo (na kraji města) na venčení psa.

  Argument o vedru je zcela nesmyslný, kvalitní kalhoty (bavlna, vlna), pokud nejsou nějaké hodně silné, jsou v pohodě. Vlněné kalhoty od Blažka nosím v létě běžně a horko v nich není. S tímto argumentem by se za chvíli mohl oblek krásně hodit k sandálům…

  Když na léto člověk zvolí třeba šedý oblek nižší gramáže a nebo když nemusí mít oblek, vezme si bavlněné/lněné casual sako, tak není problém.

  Pokud se jedná o šetřílka, který kupuje oblečení z polyesteru, tomu bude horko v šortkách stejně jako v dlouhých kalhotách.

 4. V.I.

  No jasně, krátké kalhoty jsou jen pro děti. Ostatně intimní partie si také holí jen prostitutky, aby se vyhnuli filckám, tričko je spodní prádlo a džíny nosí jen dělnická třída, že jo? Proč někdo lpí na několik set let starých pravidlech oblékání? To bych také mohl kritizovat to, že nikdo neví, kdy nechat klobouk na hlavě a kdy jej sundat a tak dále, a tak dále… Určité věci se mění a podléhají módě. Předpokládám, že tato móda nepronikne do formálního oblečení, ale proč by měly být obleky s kraťasy špatné? Nebo je to typicky české dogma oblek = formální oblečení? A co pumpky? Nebo je pro vás tak pohoršující pohled na nahá mužská lýtka? Doufám, že patřičně odsuzujete a pranýřujete ženy za odhalené paže, nohy, velké výstřihy, vek kterých jde vidět „čárka“ a podobně, když už hodláte uplatňovat staromódní pravidla oblékání…

  1. Mareš

   Za sebe vidím problém spíš v tom, že krátké nohavice v kombinaci s dlouhým rukávem vypadají disproporčně. Vadilo mi to už u Rychlých šípů; pořád mi něco říkalo „Jak si někdo může vzít ke krátkým kalhotám dlouhý rukáv?“ A straší mě to dodneška, protože to i po sedmdesáti letech vypadá úplně stejně disproporčně, a tedy divně. Asi jako pes basset: ten má taky normální tělo, ale poloviční nožičky.

   Možná to má nějaký smysl z funkčního hlediska, ale to neumím posoudit. Já třeba chodím v dlouhých kalhotách celoročně, nohy u mě až tak velkou roli v chlazení nehrají, ale kdybych měl při třiceti stupních chodit s dlouhým rukávem, zapnutý ke krku a ještě zčásti obalený žíněmi (nebo čím se dneska vycpávají saka), patrně bych bídně zdechl.

  2. Jindra

   Pumpky nosím běžně do lesa a někdy i doma, ale vždy s podkolenkami dostatečné délky. V některých oborech ( např. myslivost ), nebo oblastech ( např. Bavorsko ) se k nim běžně nosí sako, či kazajka. Ale kraťasy se sakem, tak leda na maškarní bál.

 5. Michaela

  Vřele zdravím! Přispěji ženským názorem. Mě se to líbí. Pokud by tato varianta nahradila kapsové kraťasy, trička bez rukávů a žabky nebo sandály s ponožkami, byla bych nesmírně šťastná! Pán na poslední fotce je cool.
  Jinak fandím vašemu boji s nevkusem!

 6. FG

  Nemohu souhlasit. A to vyčítavé začlenění Nickelsona Woostera v klasických (délkou neklasických, ale je to přeci Nick) bermudách do článku – proč prosím? :) Co je konkrétně špatně? Odpovídám – nic. Není důvod, proč by měly být bermudy v nepořádku.

  Teď nechme stranou cargo shorts. Pojďme se na vše podívat v historických konotacích. Dovolím si citovat (již pravidelně skvěle zpracovaný) Style Surfin‘:
  http://www.stylesurfin.cz/post/89650492403/bermudy

  Je léto a bermudy k blazeru patří. Jako vždy je zbytek na osobních preferencích. V našich končinách zřejmě budou ještě dlouho zapomenutou součástí pánského odívání. Škoda, na horké Česko zřejmě stále zbývají jen pracovní ulice hyzdící pracovní cargo shorts.

  1. Post
   Author
   Pavel Králíček

   Děkuji za komentář.

   Pokud jsem článek správně pochopil, píše se v něm, že bermudy byly (jsou?) populární na Bermudách a oblíbené taky byly v padesátých letech.

   To ale přeci neznamená, že je vhodné nosit je u nás? Nebo? Můžete prosím trochu rozvést argument.

 7. Michal Ščerba

  Dobrý den,s vašim člankém souhlasím. Ale na druhou stranu,být v obleku ve 30 stupňových vedrech není nic moc příjemného. Nyní zvažuji (jdu v červenci na svatbu) že bych vynechal sako a byl bych jen v košili s kravatou.a ohrnutými rukávy. Myslím že to je o hodně přijatelnější než tyto „oblekové“ kraťasy.

  1. ZZA

   Košile pod sakem je spodní prádlo. V přítomnosti dámy nám společenské konvence nedovolují odložit sako a ponechat si košili s kravatou, aniž by jsme předem nezískali souhlas dámy u stolu.

 8. ZZA

  Zajímavý článek. Můj názor je, že to nemusí být až tak nevkusné. Každopádně sako musí být letní, lněné, prodyšné. Kraťasy musí perfektně padnout. Proboha jen ne žádné tříčtvrťáky. Kulaté brýle .. Styl USA 90 leta…

 9. Kubajz

  Někteří mluví o přehnaných tradičních hodnotách, ale na druhou stranu je fajn si říct, jestli tahle trocha konzervatizmu není spíše k užitku. Pokud jde o formální oděv, dal bych v našem prostředí ruce pryč od „výstřelků“. Když půjdu do Národního divadla v džínách a teniskách, ukazuju tím podle mě převážně neúctu prostředí, tradici i okolí.

  Na druhou stranu v městském prostředí si má každý právo na svůj vlastní styl a důvody. Někdo může nosit žabky, protože jsou v létě známkou pudu sebezáchovy – já je nosím, protože třeba chodím se psem. Někomu se můžou dobře nosit kraťasy, protože má rád volnost (a při troše štěstí mu i sluší) – já je nosím, protože jdu do městského parku běhat.

 10. Robert Waschka

  Dovolím si lehce rozporovat, na sportovní aktivity jsou kraťasy běžné i ve Viktoriánské Anglii, forma krátkých kalhot jako jezdeckých (pumpky a jiné varianty) je také přípustná, část vyšší společnosti ještě na přelomu 19./20. století nosí klasické kratší kalhoty, punčochy a hranaté boty spolu s různými variantami justacorpsu. Nicméně v celkovém kontextu moderního (třeba 1930) obleku je koncept kraťasů smutný. Dovolil bych si ho hájit u uměleckých směrů jako kompletní outfit nějakého tvůrčího pojetí, s fiži :-) třeba. Bankovní poradce v tomto provedení by mě ovšem asi srazil na holá kolena.

 11. Karina

  Z velké části souhlasím s věcmi, co napsal V.I., není třeba lpět na tak starých pravidlech. Ale i tak říkám ne, protože si myslím, že je to jak holka v kraťasech a s čepicí na hlavě. Že budete mít holé nohy vám asi moc nepomůže ve vedru, když budeme mít košili, (vestu a kravatu) a sako. Opravdu je to hloupost. Ale říkám velké ano lňeným oblekům.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *