Boty z kordovánu – konečně po letech

Za ty roky sledování blogů a čtení o pánské módě jsem si vysnil několik věcí, o kterých jsem vždycky jen četl, ale vždycky se zdály dost nedosažitelné. Nejčastěji proto, že jsou dost drahé. Od svých studentských let mám sice příjem vyšší, firma prosperuje, nicméně nyní už zase nejsem ochotný vydávat tak velkou část svého příjmu na oblečení. Dříve to byla moje největší výdajová položka, teď prvenství přebralo cestování, dovolené a outdoorová výbava.

Abych ale měl o čem psát, vyčlenil jsem si pevnou měsíční částku, kterou chci utratit za oblečení. Většinu základů už mám pokrytých, proto se nyní spíše snažím rozšiřovat si obzory. Krásným příkladem jsou i boty z kordovánu (koňské kůže), o kterých bude dnes řeč.

Většina kožených bot se vyrábí z kůže hovězí, jiná zvířata jsou hodně exotická a okrajová – krokodýl, pštros nebo třeba manta. Koňská kůže nepůsobí tak exoticky jako třeba pštros, protože vypadá téměř stejně jako hovězí, jen o něco lépe. Je odolnější než hovězí kůže, nevznikají na ní klasické vrásky, spíše se jen ohýbá, je voděodolnější a má typický lesk a hlubokou červenohnědou barvu, i když se může vyrábět i v jiných odstínech.

Oproti hovězí kůži je také o mnoho dražší, z několika důvodů. Surovina se získává jako vedlejší produkt masné výroby, proto je mnohem vzácnější. Na boty se používá pouze část zadku, říká se, že z jednoho koně vystačí pouze na jeden pár bot. A aby toho nebylo málo, o mnoho déle trvá i její zpracování a činění – 6 měsíců oproti běžnému jednomu měsíci.

Z kordovánu vyrábí pouze několik málo výrobců – k nejznámějším patří Alden, Allen Edmonds, Carmina nebo Meermin. Když jsem se v únoru na veletrhu dozvěděl, že s ním pracuje i náš dvorní dodavatel Berwick, bylo jasné, že je musíme mít i u nás v Gentleman Store. A že si je okamžitě vezmu i pro sebe. Beru to jako další ze svých splněných #menswear snů.

Z kordovánu jsem nechal vyrobit klasické nezdobené boots s rychlovázáním a možná trochu netradičně koženou podrážkou. Není to běžná kožená podešev, ale legendární Rendenbach. Říkal jsem si, že když už děláme boty z prémiového materiálu, tak ať je prémiový po všech stránkách.

Pokud nejste hardcore fajnšmekři, možná jste o podešvích od Rendenbachu neslyšeli. Zjednodušeně řečeno je to to nejlepší, co můžete v rámci podešví dostat. O řád lepší než běžné podešve – odolnější vůči oděru, voděodolnější, prostě lepší.

Můžete se podívat na rozhovor s panem Rendenbachem, kde mluví o výrobě.

Ze všech zmíněných důvodů jsou to boty prémiové, to znamená i vyšší cenu. Jejich nákupní cena je asi 2,5x vyšší než u Berwicků z hovězí kůže, čemuž by odpovídala prodejní cena 14 tisíc Kč. Chtěl jsem je udělat alespoň o trochu dostupnější, tak jsem snížil prodejní cenu na 12 490 Kč. Doufám, že to oceníte a podpoříte nákupem, pokud už jste o kordovánu někdy uvažovali. A nebo vás zaujal po tomto článku. Bude to pro mě motivace vymýšlet další specialitky v příštích sezonách…

Komentáře

  1. Vojta

    Říkal jsem si, že cordovany bývají i levnější, než máte ty u vás, ale nevšiml jsem si té speciální podrážky .

  2. J.M.

    Chytré slovníky mluví o kordovánu jako o vydělané barvené kůži, nejčastěji z kozinky, může být i jiný materiál. Určitě tedy neplatí, že kordován je jedině koňská kůže.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *