Inspirace: Blejzr a khaki chinos

Zdroj: Brooks Brothers
Zdroj: Brooks Brothers

Výkřiky a naříkání na všeobecnou úroveň oblékání lze slyšet na každém rohu, nicméně pokud máte ambice s tím něco udělat, je nutné se zamyslet, jak by tedy většina lidí měla chodit oblékána? Není reálné, že všichni budou chodit denně v obleku, do divadla ve smokingu a vdávat se budou v žaketu. Někteří ano, ale pro většinu je to nedosažitelná meta.

Osobně se většinou setkávám s lidmi z prostředí internetu a marketingu (programátoři, konzultanti, …), kteří chodí nejčastěji v kalhotách a tričku, případně košili. Přesně pro ně (a spoustu dalších) by byl ale dle mého ideální styl o úroveň výš: business casual. Těžko budeme hledat někde přesnou definici, vždy záleží na konkrétním autorovi. Pro mě business casual jednoduše znamená sportovní sako a separátní kalhoty. Třeba chinos.

Přejít ale od košilí ke sportovním sakům není jedoduché, pokud si nejste jistí v kramflecích. Najednou musíte kombinovat barvu saka, košile i kalhot a situace je rázem o řád těžší. I z toho důvodu čas od času dostávám dotazy na nějaké zaručené kombinace kalhot a saka, které by fungovaly vždy. Nebo téměř vždy.

Minimálně jeden takový styl podle mě existuje: námořnicky modrý blazer (sportovní sako) a khaki chinos.

Blazer vs sako – je v tom rozdíl?

V oblasti názvů sportovních sak existuje pár pojmů, které je dobré definovat, aby nedocházelo ke zbytečným pojmům a rozepřím. Těžko chtít definici všeobecnou, proto následující řádky berte jako mou osobní verzi.

Sportovní sako = separátní sako (ne součást obleku), často divočeji vzorované než oblek, z matnější látky, může být vyrobeno kromě vlny i z bavlny, lnu, hedvábí, kašmíru. Původně sloužilo ke sportu (hon, jízda na koni), dnes již sportovní určení ztratilo.

Blazer (blejzr) = námořnicky modré sportovní sako s kovovými (zlatými) knoflíky. Může být i divoce vzorovaný podle britských veslařských klubů, ale takový uvidíte málokdy. Dalo by se tedy říci, že blazer je jeden určitý druh (podmnožina) sportovního saka.

Inspirace: Americká klasika

Původ tohoto téměř uniformového vzhledu můžeme hledat v Americe, kde má pevné kořeny v preppy kultuře. U nás žádnou historii nemá, což nutně nevadí. Budete prostě vypadat dobře bez odkazů na americkou univerzitní kulturu.

Zdroj: Brooks Brothers
Zdroj: Brooks Brothers
Zdroj: Brooks Brothers
Zdroj: Brooks Brothers
Zdroj: Brooks Brothers
Zdroj: Brooks Brothers
Zdroj: Brooks Brothers
Zdroj: Brooks Brothers

Konzervativní Británie

Zdroj: Charles Tyrwhitt
Zdroj: Charles Tyrwhitt
Zdroj: Charles Tyrwhitt
Zdroj: Charles Tyrwhitt

Z hlubin internetu

9Ts6N - Imgur pHjZK - Imgur 67BSW - Imgur KhakiTan Trousers - Imgur

Námořnicky modrý blazer (sako) s khaki kalhotami je jednoduchá a poměrně dostupná kombinace, dalo by se říci téměř základní. To ale neznamená, že by byla nutně nudná. Asi jste si všimli, že jsem spíše zastáncem klasiky oproti nejnovějším výstřelkům. Jednoduchý koncept můžete totiž nekonečně obměňovat – barvami, střihy, materiály, doplňky.

A jako vždy platí, že je lepší dokonale zvládnout základy a až poté se pouštět do větších kombinací.

Zdroje a další čtení:

Komentáře

 1. Dom

  Klasika, a vzdycky funkcni a pekna.

  Zasadni tip, i kdyz s nim samozrejme vetsina #menswear komunity nesouhlasi (anzto jde proti jednomu z dokamenetesanych ‚pravidel‘): Sako od obleku, pokud je strizene v patricnem stylu, lze nosit jako separat. Staci, aby bylo spis stihlejsi, kratsi, a s mekkou linkou ramen (= SuitSupply, JCrew Ludlow…). A to jenom tehdy, chcete-li se citit korektneji. Jinak lze pouzit prakticky jakekoli sako – netrenovane oko, tj. 99% lidi na ulici, nerozlisuje sportovni sako a oblekove sako.

  Aneb jak usetrit stovky penez, a soucasne vyuzit oblek poradne (nezapominejme, ze kvalitni obleky starnou podobne, jako treba boty, tj. vypadaji lepe a lepe).

 2. Martin Čižmár

  Dobrý deň pán Králíček, opäť pútavý článok, vďaka. Apropo, zaujímalo by ma či do budúcna nezvažujete, ako námet pre článok do Vášho blogu, spracovať problematiku písacích potrieb (predovšetkým prémiových resp. neprémiových atramentových – plniacich pier) vo svete moderného človeka (gentlemana), so zohľadnením pera nielen ako predmetu funkčného ale aj ako predmetu estetického (estetického, ba až reprezentatívneho prvku jeho majiteľa) ? S pozdravom Martin Čižmár.

 3. Petr

  Líbí se mi rozdíl mezi US a UK stylem. Jak v té Americe musí mít všechno velké! Stříbrné! Větší! ZLATÉ! :-) Velké zlaté knoflíky, tlusté pruhy na kravatách… zatímco ten UK styl je více elegantní s tenkými proužky, knoflíky v barvě saka, decentní kravaty. Nic proti ničemu, každému se líbí něco. Jen mě fascinuje z čeho vychází ta americká nafouknutost (ne nafoukanost) ve velikostech domů, aut a evidentně i oblečení :-)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *