9 bodů, podle kterých poznáte opravdu kvalitní košili

Ušít kvalitní košili je docela věda. Poznat kvalitní košili v obchodě už tak těžké není. Stačí znát jen pár znaků, podle kterých se dá kvalita košile posuzovat. Níže zmíněné body se týkají zejména košil na míru a luxusních konfekčních košil. U košil „standardní“ kvality je zdaleka nejdůležitější kvalita látky a to, jak vám padne.

1) Kvalita látky

materiál_web
Zdroj: Janek


Naprosto nejdůležitější je látka, ze které byla košile vyrobena. Ta rozhoduje o tom, jak bude košile pohodlná při nošení, jak snadno se bude žehlit a jak vůbec budete v košili vypadat. U košilových látek existuje podobné číselné hodnocení jako u látek oblekových např. 100/2. Co toto číslo znamená? První část udává, jak hustě je látka tkaná – čím hustější, tím příjemnější a jemnější. Druhé číslo udává, z kolika nitek se vlákno skládá – dvojka znamená, že košile je tzv. „dvojmo skaná“ (v angličtině 2-ply).

Košile standardní kvality se pohybují okolo 80/2, v řetězcích jako je Zara to ale spíše bude 50/1, o čemž se sami výrobci košilovin vyjadřují jako o „hadrech“. V John & Paul se snažíme držet minimálně 100/2.

Jak poznat kvalitu látky?

 • U konfekčních košil hledejte na cedulkách údaj o počtu vláken, případně označení 2-ply
 • U měřenkových a zakázkových košil bude tato informace u látky skoro určitě, případně se můžete doptat

2) Návaznost vzorů

Zdroj: Janek
Zdroj: Janek

Důraz na detail se u výrobce košil pozná tak, že vzor látky navazuje – v ramenou, na kapsičce, na kapličce rukávu, léze a sedle. Výroba zabere mnohem víc času, protože nemůžete látku nastříhat jakkoliv a ledabyle, ale musíte střih pečlivě rozložit a vyladit. Výsledná košile ale vypadá mnohem lépe.

Jak poznat návaznost vzorů?

 • Jednoduše okem – zkontrolujte, jestli vzor u různých švů navazuje.
 • Pokud navazuje i v ramenou a na kapličce rukávu, jedná se o skutečně kvalitní košili.

3) Přeplátované švy – single-needle konstrukce

05
Zdroj: Janek

O single-needle konstrukci už jsem četl mnohokrát, ale až při exkurzi v dílně Janek jsem tuto metodu pochopil. Trik je v tom, že se šev šije pouze jednou jehlou, na rozdíl od jednoduššího způsobu dvěma jehlami. Nejprve se látka sešije jednou řádkou stehů z rubové strany a poté otočí, přehne a sešije znovu. Výsledkem je pevnější a na pohled hezčí šev, který by měl být také o něco příjemnějí na tělo.

Jak poznat přeplátované švy?

 • Podívejte se na boční šev košile (ten, který je na vašich bocích) – pokud uvidíte pouze jednu řádku stehů, jedná se o přeplátovaný šev.

4) Vyjímatelné kostice (výztuhy límce)

Vyjímatelné kostice
Zdroj: Janek

Kostice vám možná evokují korzet, ale najdete je i na pánské košili. Jsou to malé plastové (případně kovové nebo perleťové) věcičky, kterými se zpevňuje límec. U kvalitních košil by měly být vyjímatelné, abyste si je mohli měnit. Osobně je vždy zapomenu vyndat z košile před praním, takže jsem jich už spoustu poztrácel. Proto v tomto ohledu dávám přednost pohodlí a nechávám si kostice zašité.

Jak poznat vyjímatelné kostice?

 • Podívejte se pod límec – pokud se dají kostice vyndat, jsou vyjímatelné. U měkčích límců (button down) kostice být nemusejí ani u kvalitních košil.

5) Krčkované perleťové knoflíky

Krčkované perleťové knoflíky
Zdroj: Janek

Knoflíky jsou pravděpodobně nejslabší částí košile, protože se mohou utrhnout. U kvalitních košil by se to samozřejmě stávat nemělo, proto je na jejich přišití kladen velký důraz. Existuje několik způsobů přišití – křížek, rovnoběžné stohy nebo italská specialita tzv. kuří noha. Důležitější ale je, aby byly knoflíky krčkované – o tomto procesu jsem psal v článku o výrobě košil.

U běžných košil se knoflíky vyrábějí z plastu, ale tradiční a luxusnější materiál je perleť. Perleťové knoflíky jsou pohlednější, ale také mnohem dražší na výrobu.

Jak poznat krčkované perleťové knoflíky?

 • Perleť poznáte tak, že oproti plastu více chladí na dotek. Doporučuje se to zkoušet jazykem, ale v obchodě budete působit trochu zvláštně.
 • Krčkované knoflíky od látky více „odstávají“.

6) Horizontální knoflíková dírka

horizontální knoflíková dírka
Zdroj: Janek

Poslední knoflíková dírka by měla na košili být našita horizontálně, tak zní klasické pravidlo. Nikdy jsem ale nechápal praktický význam – v různých článcích se jen psalo, že je to náročnější na přesnost a tudíž si to mohou dovolit pouze kvalitnější výrobci. Ale dělat něco jen proto, že mohu, mi přijde jako nedostatečné odůvodnění. Lepší důvod jsem se dozvěděl nedávno: horizontální dírka drží vertikální polohu košile, aby se levý a pravý díl košile nerozjížděly od sebe, když si např. sednete.

Jak poznat horizontální knoflíkovou dírku?

 • Podívejte se na nejspodnější dírku – pokud je našita „na šířku“ místo „na výšku“, pak je to znak kvalitnější košile.

7) Hustota stehů

10 2
Zdroj: Janek

Čím vyšší hustota stehů, tím delší doba výroby a kvalitnější košile. Jednoduché. Opravdu málokdy se stane, že by se košile roztrhla, pokud nenosíte přehnaně slim velikost, ale pevnost a hustota stehů je přesto jedním ze znaků kvality. Hustější švy vypadají lépe a uhlazeněji.

Jak poznat vyšší hustotou stehů?

 • Hustotu stehu poznáte na pohled a dotek, ale rozeznat různé hustoty šití vyžaduje trochu cviku.

8) Dělené sedlo

Dělené sedlo
Zdroj: Janek

Dělené sedlo je věc zejména vizuální, proto je u něho obzvlášť důležité, aby výrobce dbal na návaznost vzorů.

Jak poznat dělené sedlo?

 • Pokud je horní část zad košile rozdělena švem na dvě symetrické části, jedná se o dělené sedlo.

9) Klínky

Klínky
Zdroj: Janek

Klínky jsou další z věcí, která je čistě tradicionalistická – praktický význam má hodně malý, ale klade vyšší nároky na kvalitu výroby. Principiálně by měly zpevňovat boční šev, ale jak jsem psal výše, ten se těžko roztrhne.

Anglický výrobce košil Thomas Pink je používá jako symbol své značky – klínky jeho košil jsou typicky růžové.

Jak poznat klínky?

 • Sjeďte po bočním švu až dolů – pokud jsou spodní cípy košile spojeny trojúhelníkovým kusem látky, jedná se o klínek.

Bonus: Zakřivené manžety

tumblr_nj1845K6mF1qc8xtuo1_1280

Specialitku, kterou jsem jinde ještě neviděl, jsem našel u The Armoury. Jejich košile mají zakřivené manžety košile tak, aby jejich tvar kopíroval tvar rukávu zakázkově šitých obleků. To je jiná liga.

Shrnutí: 9 znaků kvality košil

 • Kvalita látky
 • Návaznost vzorů
 • Přeplátované švy
 • Vyjímatelné kostice
 • Krčkované perleťové knoflíky
 • Horizontální knoflíková dírka
 • Hustota stehů
 • Dělené sedlo
 • Klínky

Doufám, že jste si z článku něco odnesli a při dalším nákupu košile budete již fundovaní nákupčí. Pokud vám článek pomohl, budu rád, když ho nasdílíte i svým přátelům.

Na co se nejvíce zaměřujete při nákupu košile? Podle čeho posuzujete její kvalitu?

Zdroje a další čtení:

Komentáře

 1. dinks

  Pokud nejste z branže nebo jste dosud netušili, jak má košile vypadat, je článek fajn. Až na ten nesmysl v bodě 1 – 100/2 je Ne (anglické) číslo příze, tzn. že udává jak silná příze byla použita. Čísla se používají různá (texová, metrická, Denier,…) a v tomto konkrétním případě jde o přízi jejíž 100 840-yardových délek se vejde do hmotnosti jedné libry. Druhé číslo pak opravdu vyjadřuje dvojmo skanou přízi („nitka“ není úplně přesný výraz). Takové příze jsou hladší, pevnější a lépe vypadají.
  Autor měl původně na mysli zřejmě hustotu (dostavu) látky, která se u jednotlivých artiklů dost podstatně liší. Jak po osnově, tak po útku. Jestliže se tedy pouští do komentování technických detailů, měl by si jejich správnost předem ověřit.

 2. Pingback: I v Čechách to umíme dělat dobře | Pravý Gentleman

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *