3 úrovně napínáků a proč jsou podle mě cedrové nejlepší

Víte, co to jsou napínáky?
A používáte je?
Na první otázku odpoví 80 % mužů „ano“.
S tou druhou už je to horší.

Možná proto, že jim v zápětí začnu doporučovat cedrové napínáky, které stojí okolo 1000 Kč. I když si myslím, že skutečně nejlepší jsou, existují levnější (a horší) alternativy. Nicméně lepší používat napínáky alespoň nějaké, než vůbec žádné.

Abychom mohli kvalitu napínáků posuzovat, musíme vědět, jakou mají funkci. V první řadě do sebe musí natáhnout vlhkost z bot a kůži napnout, aby na ní nezůstávaly záhyby a vrásky. Bonus je, když příjemně voní.

1) Plastové napínáky

Zdroj: Ikea
Zdroj: Ikea

Plastové napínáky splňují pouze podmínku vypnutí kůže, ale logicky do sebe nemůžou nasát vlhkost. Navíc se mohou zničit – jedny mi kdysi v začátcích praskly.

Na druhou stranu jsou levné – v IKEA je pořídíte za 25 Kč. Každopádně když už dáte 6000 Kč a více za rámové boty, nedává moc smysl na napínácích šetřit.

2) Obyčejné dřevěné napínáky

Cherry_Wood_Shoe_Tree

Obyčejné dřevěné napínáky jsou již o stupínek výš, neboť do sebe nasají alespoň část vlhkosti z kůže. Stále je nejčastěji najdete s pružinovým mechanismem, který je neideální hlavně v patní části, kde tlačí do kůže bot pouze v jednom malém místě.

3) Cedrové napínáky

Cedrové napínáky jsou nejvyšší liga, ale i mezi nimi naleznete různé úrovně. V Čechách budou zřejmě nejrozšířenější napínáky Loake, které sám používám. Ty se vyrábějí ve velikostech S-XL s pružinovým mechanismem.

IMG_1603

Byl jsem s nimi spokojen, než jsem do Gentleman Store sehnal cedrové napínáky vyráběné dle EU velikostí, u kterých se dá šroubkem nastavit i šíře špičky. Pro moji krajní velikost (UK 6,5) fungují subjektivně lépe – kůže na špičce je vypnutá lépe na nártu i po stranách. Nutno říci, že mám poměrně širokou nohu s vyšším nártem.

sir_beecs_spanners_1_2-2_large-2

Aby člověk podobné starosti řešit nemusel, jsou ideální napínáky vyrobené přesně podle konkrétního kopyta. Nicméně ani The Shoe Snob si nemyslí, že je to nutné.

Kolik párů napínáků potřebuji?

Ideální je mít pár napínáků pro každé boty, ale vystačíte si i s jedním párem, který budete průběžně přesouvat z bot do bot. Důležité je nechat boty na napínácích prvních 24 hodin po tom, co je sundáte z nohou. Pak už vydrží i bez nich.

Další čtení:

Jak jste na tom vy? Znáte napínáky? A používáte je? Jaký typ?

 

Komentáře

 1. Mac

  Ahoj,

  mám ty obyčejné dřevěné i cedrové. Cedrové mám Loake a (překvapení) Tschibo (za necelých 500 Kč) a zpracováním jsou snad na vyšší úrovni než Loake. Do každých bot jeden pár – me se to prostě líbí, boty mají také ramínko jako sako. Navíc z toho dýchá taková nostalgie a návrat ke kvalitním věcem (mám je i v botách Lloyd či Ecco :-)

  Zdraví,

  Mac

  1. Post
   Author
   Pavel Králíček

   Ahoj,
   Koukal jsem na ty od Tchiba a vypadají hodně dobře – jen se již nedají koupit. To je mírná nevýhoda :-).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *