3 tipy na československé letní boty

Nejen koženými polobotkami živ je člověk.

Dříve jsem byl sice větší extrémista a cokoliv jiného než kvalitní kožené rámové boty jsem striktně odmítal, ale postupem času zjišťuji, že i neformálnější boty mají v botníku své místo. Hlavně v létě.

V létě rád nosím semišové mokasíny, které ale u nás mají bohužel trochu negativní konotace jakožto „boty pro dědky“. Jako úplně neformální letní obuv proto poslouží nejlépe plátěné tenisky. Ale ne jen tak ledajaké. Osobně se přimlouvám (a nejsem v tom sám) za tenisky designově co nejjednodušší a prakticky jen ve dvou základních barvách – čistě bílé a modré. Ideálně samozřejmě bez výrazného loga.

Takové boty paradoxně není tak jednoduché sehnat. Jednoduchost a čistota designu je často hodně drahá. U tenisek to ale naštěstí neplatí. Co si budeme povídat, také to jsou často boty na jednu-dvě sezony.

Vždycky mě mrzelo, že i přes naši dlouhou obuvnickou tradici zde nemáme žádnou firmu, která by vyráběla skutečně kvalitní kožené boty. V říši tenisek máme zástupce dokonce tři!

Novesta – překvapivý objev

O výrobu tenisek jsem se nikdy moc nezajímal, ale po zhlédnutí videa výše musím říct, že to také dokáže být estetická podívaná. Překvapilo mě také množství ruční práce.

Novesta vyrábí hlavně nejúspěšnější model plátěných tenisek nazvaný Star, který se v Československu objevuje již od šedesátých let. Tedy přes 40 let historie, to není vůbec špatné.

Model Novesta Star Master je podle mě téměř dokonalý, co se bílých tenisek týče. Zatím s nimi nemám přímou zkušenost, ale silně uvažuji o koupi.

star-master-white-129212_w425_h600 star-master-white-129211_w425_h600

Botas – znovuzrození legendy

Firmě Botas se u nás podařil husarský kousek – teniskám se obecně říká „botasky“. Také se může chlubit více než šedesátiletou historií. Nicméně velký impuls dostala v roce 2008, kdy vznikl projekt Botas 66 Classic. Dva studenti ateliéru Grafického designu a vizuální komunikace navrhli barevné varianty ikonického modelu 66 a tím vlili staré firmě novou krev do žil.

V roce 2009 dokonce vyhráli 1. místo v soutěži Czech Grand Design.

Nejedná se o klasické plátěné tenisky, většina jich je kožených. A design není na můj vkus dostatečně čistý, ale na druhou stranu to vyvažuje pocit mít na nohou skutečnou českou klasiku.

Model 13C Reprezentant
Model 13C Reprezentant

Sice ne čistě bílé tenisky, ale trikolóra alespoň povzbudí národní hrdost.

Model 47C Bright Side
Model 47C Bright Side

Prestige – asi spíš ne

24-124-thickbox

V úvodu článku jsem zmiňoval boty pro dědky. Takhle vypadají opravdové.

Stejně jako 2 předchozí firmy se i Prestige snaží nějakým způsobem (hlavně designově) jít s dobou, ale za mě to prostě pořád nestačí…

Nebo máte jiný názor?

Přespolní tipy

Pokud nutně nechcete nosit boty české provenience, otevírá se vám moře možností. V Čechách poměrně snadno seženete minimálně dvoje čistě bílé tenisky – Keds Champion (těm můžete familiérně říkat „kecky“) a Vans Authentic.

Keds Champion
Keds Champion
Vans Authentic
Vans Authentic

Pro milovníky Itálie tu jsou boty značky Superga, které ale budete muset objednat přes internet.

Klasický model Superga 2750 ve lněné variantě.
Klasický model Superga 2750 ve lněné variantě.

Kromě nich samozřejmě ještě desítky dalších, ale ty už téměř ničím nevyčnívají.

Závěr

Rád nakupuji od českých firem, které vyrábějí na světové úrovni. U tenisek máme minimálně 2-3 zástupce, což na tak malou zemi není málo. Osobně pravděpodobně vyzkouším tenisky Novesta Star Master. V nich si snad tolik jako dědek připadat nebudu…

Jaké neformální boty (tenisky) nosíte vy? Máte nějaký oblíbený model? Značku? Barvu?

Komentáře

 1. Mareš

  Plátěnky Novesta za dvanáct stovek nemálo rozesmály. Kdo by měl naléhavou potřebu plátěných kecek, lze je pořídit ve slušném armyshopu za čtvrtinu i méně, přitom ve stejné kvalitě. Můžete si vybrat například nemálo elegantní kecky italského námořnictva za krásných 262 Kč, potažmo českou kotníčkovou klasiku za 290 Kč (koupil jsem před lety šest párů a vystačí mi patrně až do rakve). Kdo pohledá na Heuréce nebo Zboží, najde i jiné nositelné kousky, dokonce i v dámských velikostech.

  1. Post
   Author
   Pavel Králíček

   Děkuji za tipy, v army shopech mě nenapadlo hledat!

   Italské vypadají super, u těch českých mi přijde, že bílá barva trochu zasahuje i na modré plátno. Že jsou takové „odfláklé“.

   1. Lukáš

    Pořídil jsem si ty italské, ale nadšen z nich moc nejsem. Jako na nošení doma dobré, ale na parádu ven to nebude. Army shopy mají patrně jiný okruh zákazníků, kterým nevadí způsob skladování, že jsou boty takové „ošuntělé“. Taky si je asi nekupují, aby s nimi chodili do společnosti. Na druhou stranu mám konečně boty na chatu za rozumnou cenu :)

  1. Jakub Kvapil

   Mě by spíš zajímalo jak čistit potom tu bílou podrážku, někdy je to opravdu problém a když nejsou tak hezky bílé jak na začátku moc hezké nejsou. Prý je dobrý cif, který se prodává i na boty..

  2. Kamaz

   S tou životností bych byl opatrný. Vans tenisky mám rád – sedí mi. Skate řada dobře obepíná kotník. Nemůžu si ale pomoci, jediné co bych vytknul je právě jejich životnost. Do práce nosím kožené/semiš boty. Na volnočasové aktivity boty rovněž střídám. „Vansky“ mi vydrží jen jednu sezonu, bota jako taková a to i přes fakt, že nezavazuju tkaničky je Ok. ale podrážka je pryč opravdu velmi rychle. Nevím, možná máte někdo jinou zkušenost. Já mám cca po čtyřech letech takovou.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *