Jak na vázání tkaniček

Výborně a velmi dobře oblečeného muže od sebe rozpoznáte mimo jiné podle toho, jaký má ten či onen cit pro detail. Mezi detaily, které není radno podceňovat, patří vhodné vázání tkaniček. Uznávané zvyklosti jsem tedy shrnul do několika jednoduchý pouček. 

Oxford vždy rovně

Zdroj: http://www.theshoesnobblog.com/
Zdroj: http://www.theshoesnobblog.com/

Pro formálnější příležitosti, kdy je vhodné sáhnout po oxfordkách, vždy važte rovně. Dává to smysl. Takové vázání je elegantní, čisté, souměrné. Nejobvyklejší je takzvané evropské vázání. Při něm se střídavě zavazuje vnější strana tkaničky rovně, vnitřní strana diagonálně, přičemž se vnitřní strana navazuje ob jednu dírku. Tento způsob je populární pro svou pevnost a vizuální rovnoměrnost. Mírně nevýhodná může tato metoda být u krátkých tkaniček, protože není úplně úsporná. V případě pochybností doporučuji zhlédnout následující video.

Porovnání klasického evropského vázání a varianty se zakrytými vnitřními úseky. http://www.reddit.com/
Porovnání klasického evropského vázání a varianty se zakrytými vnitřními úseky. Zdroj: http://www.reddit.com/r/malefashionadvice/comments/1zl0w8/oxford_lacing_tie_or_tuck_which_of_these_is

Zajímavou alternativou může být zavazování „do potrubí“. Při této variantě nedochází k vnitřnímu diagonálnímu provazování, dobře funguje s krátkými tkaničkami a výsledek je ještě o fous elegantnější. Na vnitřní straně provazujete pod dírkami ob jednu dírku. Videonávod je opět velmi názorný.

Derby vždy do kříže

Zdroj: http://putthison.com/
Zdroj: http://putthison.com/

U ostatních, méně formálních druhů bot máte sice větší volnost, vázat ale derby jinak, než do kříže, se nedoporučuje. Nejen že otevřené konstrukci bot tento způsob svědčí vizuálně, ale právě kvůli ní je třeba takové provázání, které je maximálně symetrické. Bota totiž musí být souměrně uvázaná, aby se boční díly neprohýbaly a nekrčily.

Dále volná ruka

Zdroj: http://putthison.com/
Zdroj: http://putthison.com/

U ostatních typů bot máte naprostou volnost. Vždy počítejte s tím, že boty zavázané do kříže budou působit méně formálně. Zde je možností celá řada. Zajímavá je metoda, při které se v každé dvojici dírek střídá provlékání nad a pod, jejímž výsledkem jsou oddělené, zdánlivě nepropojené křížky. Nebo sáhněte po křížové klasice.

Skvělý zdroj inspirace a návodů můžete nalézt zde.

Nezapomínejte tkaničky pravidelně měnit. Máloco zkazí dojem z kvalitních bot tak dokonale, jako špinavé tkaničky. S výrazně barevnými tkaničkami buďte opatrní, na obchodní jednání se nehodí, pro méně formální příležitosti jsou s citem použitelné.

TIP: Víte jak si zavázat tkaničky tak, aby se už nikdy nerozvázaly?

Zdroj: http://www.thebespokedudes.com/
Zdroj: http://www.thebespokedudes.com/

Jak vážete tkaničky vy? Máte nějakou oblíbenou neobvyklou metodu?

Zdroje a další čtení: